Sremski Karlovci

Sremski Karlovci - funtravel.rs
Foto Galerija
bg-sremski_karlovci Sremski Karlovci
sremski-karlovci Sremski Karlovci
Muzej-kuglofa-023_1280x960-1024x768 Sremski Karlovci
karlovci-1024x495 Sremski Karlovci

Sremski Karlovci

Oj Karlovci, mesto moje drago!

Izlet po meri hedonista!

Sremski Karlovci – Strazilovo – Vidikovac – Kapela Mira

Sremski Karlovci…. Idemo malo da se provedemo po Sremu, da pogledamo mesta koja su oslikale lipe I umetnici naive, da osetimo miris dunja. Da probamo vino, med, kolace u ovom jednom malom delu Vojvodine, da se ususkamo u bagrenjacima I budemo omedjeni topolama. Da osetimo sklad sa prirodom I sobom, posvecenost obicnog coveka zemlji I nebu. Da zaboravimo na trenutak sadasnjost, lajuci na zvezde uz kupovinu liciderskih srca, probajuci najbolja vina koja su bila cak I na vinskoj karti Titanika.

Program putovanja:

Sastanak putnika u 07:45 h , na parkingu iza Narodne biblioteke (ugao Skerlićeve i Braničevske) Polazak u 08:00 časova.  Voznja autoputem prema Novom Sadu I dolazak u Sremske Karlovce oko 09:00. Nakon pauze za jutarnju kafu krecemo u razgled grada.

Sremski Karlovci – Kao jedan od glavnih turistickih centara Srema, smesten na severo-istocnim padinama Fruske gore nalazi se redak biser srpske kulture I duhovnosti. Karlovci su vec vekovima a I danas, kapija I pravoslavni centar citavog srpskog nasledja I njenih manastira. Ovaj grad s pravom nazivaju “grad muzej” sa gradskim jezgrom izgradjenim u baroknom stilu uz mnostvo vrednih istorijskih gradjevina. Obilazimo grad uz pratnju vodica, razgledajuci zgrade Stefaneuma, Magistrata, Bogoslovskog seminara, spomenika Vrangelu, I najstarijoj apoteci na nasim prostorima koja je otvorena 1890. godine I jos uvek radi. Zatim odlazimo do Patrijarsijskog dvora iz 1894. godine gde cemo imati priliku da posetimo riznicu Muzeja Srpske pravoslavne crkve, Sabornu crkvu Svetog Nikole, kao I katolicke crkve Svetog trojstva. U setnji cemo nastaviti do najstarije srpske gimnazije iz 1881. godine u kojoj se nalazi najstarija skolska biblioteka u Srbiji. Odlazimo da posetimo cuvenu fontanu “ Cetiri lava” koje je podignuta 1799. godine u čast završetka prvog karlovačkog vodovoda. Česmu je obnovio prof. dr Miodrag Radulovački, nekadašnji đak Karlovačke gimnazije, oktobra 2007. godine. Legenda govori da  svako ko popije vodu sa ove česme, jednog dana će se vratiti u Sremske Karlovce.

Jedinstven specijalitet bice poseta tradicionalnoj radionici cuvenog Kuglofa. Kuglof je lagan kolač sa kvascem, tradicionalno pečen u Budimpešti. Ovaj aristokratski kolač u prošlosti je krasio trpeze isključivo privilegovane vlastele i kraljevske trpeze širom Evrope. Sve do pred kraj XIX veka srednjoj klasi stanovništva je bilo skoro nemoguće da ispeče hleb ili kolač, a kamoli nižoj klasi. Domaćice bi umesile testo i odnele pekaru da ga ispeku. Modla za kuglof takodje je predstavljala luksuz i bila je stvar prestiža.  U malom lokalu Karlovačkih ulica prenosi se znanja i recepti o pripremi kuglofa. U ovoj specifičnoj radionici je i mini muzej u kojem se posetioci upoznaju sa predmetima koje kasnije, u radionici mogu da koriste za izradu kolača.
Ovde možete praviti, ali i kupiti:

  • kuglof sa bermetom“cimetom, čokoladom, koji se još naziva i „carski kuglof“
  • „bečki kuglof“ sa belom čokoladom, kajsijama i bademima
  • kuglof sa nugatom u kome je čokolada, badem, lešnik i rum
  • kuglof sa marcipanom i suvim voćem
  • kuglof sa višnjama, lešnicima i čokoladom.
  • ukusne štrudle sa makom i orasima po bakinom receptu
  • kitnjikest, kao i mnoge druge proizvode

Uz ovu jedinstvenu posetu goste ocekuje jedan mali poklon koji ovom prilikom necemo otkriti. 🙂

Slobodno vreme za predah gde vam preporucujemo posetu poslasticarnici “Belilo”, poznatu iz cuvenog Sotrinog filma “Lajanje na zvezde” gde ce vam I sam boravak vratiti uspomene na nezaboravne scene filma koji smo svi zavoleli na prvo gledanje.

Nakon toga selimo se u jednu sasvim drugu pricu koju ce nam ispricati porodica Zivanovic u njihovoj vinskoj kuci a ujedno I u Muzeju pcelarstva, jedinom te vrste na svetu. Muzej pcelarstva porodice Zivanovic se nalazi u Sremskim Karlovcima, osnovan je 1968. godine, zeljom Borivoja Zivanovica, unuka Jovana Zivanovica, profesora I oca modernog pcelarstva na prostorima Srbije.

Prvi podaci o vinogradarstvu I vinarstvu u nasem regionu pojavljuju se u 3. veku nove ere kada je rimski imperator Markus Aurelius Probus, rodjen u Sirmijumu, danasnjoj Sremskoj Mitrovici, posadio prve vinograde. Istina, I pre njega je na ovim prostorima bilo vinograda I vina, ali se tada ovde podizu veliki zasadi vinove loze I priozvodnja postaje organizovana. Radnici u vinogradima bili su vojnici, legionari, kojima se tezak rad I nije bas dopadao tako da su prema legendi, ubili imperatora.

Porodica Zivanovic gaji dugu tradiciju proizvodnje vina I grozdja I vec se u sedam generacija bavi vinogradarstvom I vinarstvom. U muzeju se moze videti pored starog vinskog Laguma, muzeja pcelarstva I veliki broj fotografijana kojima su prikazani stare muljace za grozdje, stare prese, davnasnje pumpe za pretakanje vina ali I “putunja”, kos u koji se stavlja obrano grozdje, zatim razna priznanja, diplome za vina iz Kraljevine Jugoslavije iz 1929. , 1931. I 1933. godine. Posebno su interesantne fotografije sa beracima grozdja I udruzenjima vinara Sremskih Karlovaca. Ako se odlucite za degustaciju, probacete cuvene Neoplantu I Petru od koje se pravi nadaleko cuvena Smizla ali I nekoliko vrsta Bermeta kao najsladju poslasticu. Bermet je stekao slavu jos u vreme carice Marije Terezije u 18. veku I za njega su vezane razne legende. U muzeju je takodje prikupljeno I izlozeno niz predmeta koji svedoce o ljudskom bavljenju pcelama kroz istoriju. Danas se ovde moze videti nekoliko tipova kosnica, istresaljke iz 1876. I 1899. godine, te dimilice I razni alat kao I najatraktivniji eksponat – kosnica replika manastira Ravanice iz 1880. godine, koja je godinama ukrasavala pcelinjak profesora Zivanovica I njegovih naslednika.

Ova jedinstvena poseta obuhvatice degustaciju razlicitih vrsta vina, zatim meda I proizvoda od meda, te I mogucnost izbora tradicionalnih karlovackih gastronomskih specijaliteta.

Poseta vinsko- pcelarskom kompleksu Zivanovic je jedna od onih cuvenih “prste da polizes“ ponuda.

Program zavrsavamo posetom cuvenoj Kapeli Mira. Kapela Mira podignuta 1817. godine na mestu gde je potpisan čuveni Karlovački mir (1699. godine) između sila Hriščanske alijanse i Turske. Prvi put u zvaničnoj svetskoj diplomatiji korišćen je okrugli sto za pregovaranje. Odlukom bečkog Ratnog saveta prvobitna sala za konferencije, koja je bila izgrađena od drveta, zamenjena je današnjom kapelom. Uz propratnu pricu vodica obilazak muzejskog kompleksa.

Nakon toga povratak u vecernjim casovima u mesto polaska.

Program obuhvata:

  • Prevoz visokopodnim autobusom turističke klase na navedenoj relaciji prema programu (A/C, audio, video…),
  • Usluge vodiča
  • Troškove organizacije putovanja

Program ne obuhvata:

  • Individualne troskove
  • Muzej kuglofa – 150 rsd
  • Patrijarsijska riznica – 100 rsd
  • Muzej pcelarstva i Vinska kuca Zivanovic
  • Obilazak, degustacija i rucak u vinskoj kuci Zivanovic

Paket izleta obuhvata: Cena paketa izleta: 2 400 rsd

  • Ulaznicu za Muzej kuglofa
  • Ulaznicu za Patrijarijsku riznicu
  • Obilazak, degustaciju i rucak u Muzeju Pcelarstva i Vinskoj kuci Zivanovic.

Meni rucak na karlovacki nacin:

Predjelo 150 gr: Vojvodjanska zakuska – pecenica, kulen, prsuta, domaca kobasica, domaci sir;

Corba 0.2 l: Pileca ragu corba

Glavno jelo: mesani rostilj 200 gr – pileci komadici rolovani u slanini, raznjici, mini cevapi, rostilj kobasica, mini punjena pljeskavica ili juneci gulas sa testeninom.

Prilozi 150 gr: grilovano povrce, kroketi krompira

Salata 150 gr: mesana salata – lisnata salata, kupus, paradaiz, sargarepa;

Domaci Hleb

Za desert se posluzuje strudla sa makom, visnjama ili orasima.

U cenu je ukljuceno do 5 dl vina po osobi, posle degustacije vina, drugim recima neograniceno. 🙂 Takodje nekoliko vrsta rakija po izboru kao i kisela voda, obicna voda, coca cola, djus i sok od jabuke.

Nakon rucka obilazak Muzeja pcelarstva i vinskih podruma uz pratnju lokalnog vodica. *ukupna cena za obilazak, degustaciju i rucak iznosi 2 150 rsd

Način plaćanja: Sremski Karlovci 

  •  u celosti prilikom rezervacije

PROGRAM JE RAĐEN NA BAZI MINIMUM 50 PUTNIKA

U SLUČAJU NEDOVOLJNOG BROJA PUTNIKA ROK ZA OTKAZ PUTOVANJA JE 5 DANA PRE POČETKA PUTOVANJA, ILI AGENCIJA PREUZIMA PRAVO NA SPAJANJE GRUPE SA DRUGOM AGENCIJOM

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETI (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Pratite našu FB stranicu

NAPOMENA: PROGRAM IZLETA JE AUTORSKI RAD I ZAŠTIĆEN JE. SVAKO KOPIRANJE ILI PREUZIMANJE PROGRAMA BEZ SAGLASNOSTI AUTORA, BIĆE SANKCIONISANO.